Breeze Aluminium Armchair Low Brick Dust
Product Code:
CH1655BD
Pack Of
1
The Breeze low armchair boasts a modern, stylish design, crafted from durable and lightweight aluminum tubes to withstand outdoor elements for long-lasting use. Featuring a durable tubular frame, it offers both functionality and elegance. Ideal for café and dining spaces, the Breeze 2 seater low bench combines practicality with a contemporary aesthetic.
- General
- The Breeze low armchair boasts a modern, stylish design, crafted from durable and lightweight aluminum tubes to withstand outdoor elements for long-lasting use. Featuring a durable tubular frame, it offers both functionality and elegance. Ideal for café and dining spaces, the Breeze 2 seater low bench combines practicality with a contemporary aesthetic.
| Colour | Other Colours |
| Material | Aluminium |
| Weight | 5kg |
| Stackable | 4 High |
| Style | Chair |
| Frame | Aluminium |
| Frame Colour | Brick Dust |
| Seat Height | 372mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Brick Dust |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Height | 390mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 515x496mm |
| Crafted from durable and lightweight aluminium tubes |
| Designed to withstand outdoor elements for long-lasting use |
| Featuring sleek tubular aluminium frame |
| Ideal for café and dining spaces |
| Modern, stylish design |
×