Breeze Aluminium Armchair Standard Charcoal
Product Code:
CH1651CH
Pack Of
1
The Breeze armchair boasts a modern, stylish design, crafted from durable and lightweight aluminum tubes to withstand outdoor elements for long-lasting use. Featuring a durable tubular frame, it offers both functionality and elegance. Ideal for café and dining spaces, the Breeze 2 seater low bench combines practicality with a contemporary aesthetic.
- General
- The Breeze armchair boasts a modern, stylish design, crafted from durable and lightweight aluminum tubes to withstand outdoor elements for long-lasting use. Featuring a durable tubular frame, it offers both functionality and elegance. Ideal for café and dining spaces, the Breeze 2 seater low bench combines practicality with a contemporary aesthetic.
| Colour | Charcoal |
| Material | Aluminium |
| Weight | 3.9kg |
| Stackable | 4 High |
| Style | Chair |
| Frame | Aluminium |
| Frame Colour | Charcoal |
| Seat Height | 460mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Charcoal |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Height | 400mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 435x400mm |
| Crafted from durable and lightweight aluminium tubes |
| Designed to withstand outdoor elements for long-lasting use |
| Featuring sleek tubular aluminium frame |
| Ideal for café and dining spaces |
| Modern, stylish design |
×