Tavern Side Chair Green PU
Product Code:
CH0678GN
Pack Of
1
The Tavern Side Chair combines a contemporary bistro style with durability, featuring a sturdy black steel frame and padded seat and back for comfort. Its versatile design makes it well-suited to cafés, dining areas, and hospitality environments, offering both style and practicality across a range of settings
- General
- The Tavern Side Chair combines a contemporary bistro style with durability, featuring a sturdy black steel frame and padded seat and back for comfort. Its versatile design makes it well-suited to cafés, dining areas, and hospitality environments, offering both style and practicality across a range of settings
| Colour | Cream |
| Material | PU |
| Weight | 5kg |
| Stackable | 4 High |
| Style | Chair |
| Frame | Metal |
| Frame Colour | Black |
| Seat Height | 455mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Green |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 230mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 390x410mm |
| Comfortable cushioned seat and back pad |
| Durable black steel frame |
| Lightweight and easy to store or move |
| Perfect for a variety of café, dining and hospitality spaces |
×