Reception Square Coffee Table Beech/Silver
Product Code:
OF0303
Pack Of
1
The Reception Square Coffee Table is the perfect addition to any reception area. Its square shape and wooden top finish provide a modern and professional look, while the sturdy steel legs ensure durability. This table is ideal for holding magazines, brochures, or refreshments for guests. With a 5 year component guarantee, you can trust that this table will last for years to come. Upgrade your reception area with the Reception Square Coffee Table.
- General
- The Reception Square Coffee Table is the perfect addition to any reception area. Its square shape and wooden top finish provide a modern and professional look, while the sturdy steel legs ensure durability. This table is ideal for holding magazines, brochures, or refreshments for guests. With a 5 year component guarantee, you can trust that this table will last for years to come. Upgrade your reception area with the Reception Square Coffee Table.
| Colour | Beech |
| Size | 650mm |
| Material | MFC/Steel |
| Weight | 12.2kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Height | 425mm |
| Shape | Square Table |
| Leg Type | 4 Leg |
| Made To Order | No |
| Top Material | MFC |
| Table Colour | Beech |
| Leg Colour | Silver |
| Table Depth | 650mm |
| Chrome cap detail on legs |
| Height: 460mm |
| Plastic non-marking feet aid stability and prevent damage to hard floors |
| Wooden top with durable metal legs |
×