Veer Chair with 4 Star Base Black PU/Black
Product Code:
CH0629BK
Pack Of
1
The Veer chair offers a stylish, modern design with a black PVC seat and back, complemented by a slender, black-painted base. Its contemporary 4-leg tubular spider base provides stability, while smooth-rolling, non-lockable castors ensure easy mobility. Ideal as an executive mobile chair for meetings and conferences, the Veer is a versatile and flexible seating solution, offering effortless movement and adaptability in any workspace.
- General
- The Veer chair offers a stylish, modern design with a black PVC seat and back, complemented by a slender, black-painted base. Its contemporary 4-leg tubular spider base provides stability, while smooth-rolling, non-lockable castors ensure easy mobility. Ideal as an executive mobile chair for meetings and conferences, the Veer is a versatile and flexible seating solution, offering effortless movement and adaptability in any workspace.
| Colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Weight | 6.1kg |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 460mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 365mm |
| Back Width | 425mm |
| Seat Width | 425mm |
| Seat Depth | 425mm |
| Designed with a contemporary 4 leg, tubular spider base |
| Featuring smooth-rolling, non-lockable castors for easy movement |
| Ideal as an executive mobile chair for meetings and conferences |
| Mobile and versatile chair offering flexibility and effortless mobility |
×