Trodat Printy 4820 Self-Inking Date Stamp 211867
Product Code:
TD11867
Pack Of
1
Trodat, as the mother of modern self-inking stamps, is offering the most important Trodat Printy sizes in its latest generation. The Printy range offers numerous imprint sizes, optimal functionality, simple and clean ink cartridge change and outstanding imprint quality. The Printy Dater is small and light and has a clean replacement of ink cartridge.
- General
- Trodat, as the mother of modern self-inking stamps, is offering the most important Trodat Printy sizes in its latest generation. The Printy range offers numerous imprint sizes, optimal functionality, simple and clean ink cartridge change and outstanding imprint quality. The Printy Dater is small and light and has a clean replacement of ink cartridge.
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 70% recycled plastic |
| Weight | 250g |
| Recyclable | Yes |
| Ink Colour | Black |
| Stamp Type | Self-Inking |
| Imprint Size | 25x4mm |
| Construction | Plastic Frame |
| Text Size | 4mm Characters |
| Date Size | 4mm Characters |
| Number of Bands | 4 Bands |
| Contents | 1 x Stamp |
| Recycled Percentage | 70% |
| Case Colour | Black/Grey |
| Inking Type | Self-inking |
| Print Area Shape | Rectangle |
| Depth (mm) | 60 |
| Height (mm) | 100 |
| Width (mm) | 32 |
| 4mm font size |
| Clean replacement of ink cartridge |
| Exact placement of impressions |
| Small and light |
×