Fellowes 8042801 Single Monitor Arm Accessory
Product Code:
28017J
Pack Of
1
For use only with the Fellowes Lotus Sit/Stand Workstation, this monitor arm raises monitors to an optimal viewing height to prevent neck strain and free up valuable workspace. With the capacity to hold a monitor up to 27 inches and weighing up to 7kg, this workstation is easy to mount via a grommet hole.
- General
- For use only with the Fellowes Lotus Sit/Stand Workstation, this monitor arm raises monitors to an optimal viewing height to prevent neck strain and free up valuable workspace. With the capacity to hold a monitor up to 27 inches and weighing up to 7kg, this workstation is easy to mount via a grommet hole.
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Weight | 450g |
| Maximum Load | 7kg |
| Stackable | No |
| Height Adjustable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Drawer Unit | No |
| Height Range | 635-400mm Above Top Surface |
| Monitor Notebook Size | Up to 27inch Monitor |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Mounting Option | Grommet Hole |
| Depth (mm) | 440 |
| Height (mm) | 440 |
| OEM | 8042801 |
| Width (mm) | 155 |
| Minimum Recycled Content (%) | 66 |
| Returns Allowed | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Suitable for Screen Sizes (inches) | 27 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 99 |
| Colour: Silver |
| Each arm holds a monitor up to 27 inches and 8kg |
| Easy to mount via grommet hole allowing for quick set-up |
| For use only with the Fellowes Lotus Sit-Stand Workstation |
| Height adjusts up to 40cm above the top surface of Lotus Sit-Stand Workstation |
| Meets VESA mounting standards |
| Monitor stay in place when you lift or lower your Lotus Sit-Stand Workstation |
| Raises monitors to an optimal viewing height to prevent neck strain and free up valuable workspace |
| The single version is only height adjustable |
×