Leitz Ergo Space Saving Dual Monitor Arm Light Grey
Product Code:
35705J
Pack Of
1
The Leitz Space Saving Dual Monitor Arm has a positive impact on posture, promotes proper eye alignment and supports neck and shoulder comfort when the height of the monitors are adjusted correctly, and as recommended, to the ideal ergonomic position.
The monitor stand remains stable at all heights and angles and can be easily switched between landscape and portrait mode. It's design is ideal for where space is limited and it will free up valuable desktop space.
Ergonomically designed to promote wellness and increase productivity.
- General
- The Leitz Space Saving Dual Monitor Arm has a positive impact on posture, promotes proper eye alignment and supports neck and shoulder comfort when the height of the monitors are adjusted correctly, and as recommended, to the ideal ergonomic position.
The monitor stand remains stable at all heights and angles and can be easily switched between landscape and portrait mode. It's design is ideal for where space is limited and it will free up valuable desktop space.
Ergonomically designed to promote wellness and increase productivity.
| Colour | Grey |
| Weight | 5.7kg |
| Standards | Complies with European Ergonomic Regulations Certified by IGR Germany DIN 26800 EN ISO 15537 and TÜ |
| Maximum Load | 9kg per arm |
| Monitor/Notebook Size | Up to 32in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Height Adjustment Method | Manual |
| Height Range | 185-435mm |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Mounting Option | Desk Clamp |
| Inclination | Max. 55 Degrees |
| +90°/- 90° tilt and allows up down forward and backwards adjustment |
| 180° swivel and monitor rotation |
| Cable management system keeps monitor cables organised |
| Ergonomic dual monitor arm that can improve posture eye alignment and neck and shoulder comfort |
| holds two monitors up to 2-8kg |
| Spring-assisted dual arms to easily adjust the monitor height (185mm-435mm) |
×