Cheeky Panda Kitchen Roll Plastic Free Bamboo (Pack of 10) PFKITCHRL10
Product Code:
CPD63035
Pack Of
1
The kitchen roll is made of super absorbent, strong and sustainable bamboo fibres, The Cheeky Panda bamboo kitchen rolls will help you clean up any mess quickly and effectively, without leaving any bits behind.
- General
- The kitchen roll is made of super absorbent, strong and sustainable bamboo fibres, The Cheeky Panda bamboo kitchen rolls will help you clean up any mess quickly and effectively, without leaving any bits behind.
| Eco-Aware | Yes |
| Colour | White |
| Environment Support | FSC Certified and Made from Bamboo Fibres |
| Weight | 208g |
| Biodegradable | Yes |
| Sheets Per Roll | Approx 100 Sheets |
| Sheet Size | 220x225mm |
| Roll Length | 22m Roll |
| Depth (mm) | 230 |
| Height (mm) | 240 |
| OEM | PFKITCHRL10 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 580 |
| Biodegradable Information | 100 |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Accreditation | FSC |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| FSC % | 100 |
| Minimum Biodegradable Content (%) | 100 |
| 200 sheets per roll |
| 2-ply kitchen rolls |
| Certified vegan by The Vegan Society |
| Colour: White |
| Each pack contains 2 rolls |
| Entirely plastic free |
| Made from sustainable bamboo |
| Pack of 5 |
| Super absorbent |
×