Bankers Box BOX DAMAGED - System Storage Box Green Pack of 10
Product Code:
35939J
Pack Of
1
Box Damaged product - Minor Box damage
This Bankers Box storage box features time-saving Fastfold assembly, with a double layer of board on the end panels and base for additional strength.
The box can hold 3 x Bankers Box 120mm foolscap transfer files and is ideal for long-term and archive storage.
Pack of 10 storage boxes
- General
- Box Damaged product - Minor Box damage
This Bankers Box storage box features time-saving Fastfold assembly, with a double layer of board on the end panels and base for additional strength.
The box can hold 3 x Bankers Box 120mm foolscap transfer files and is ideal for long-term and archive storage.
Pack of 10 storage boxes
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Colour | Green |
| Material | Recycled Board |
| Environment Support | FSC Certified |
| Weight | 570g |
| Internal Dimensions | 370x255x440mm |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Storage For | 3x System 120mm transfer files |
| Lid Type | Detachable Lid |
| Fastfold | Yes |
×