Home
Versi 2 Lever Mesh Operator Chair Black
Product Code:
CH0002BK
Pack Of
1
Boost comfort and productivity with the Versi mesh back Operator chair! Featuring a deep cushioned seat and breathable mesh back for improved airflow, it offers all-day support and promotes healthy posture – ideal for a more comfortable and productive workspace.
- General
- Boost comfort and productivity with the Versi mesh back Operator chair! Featuring a deep cushioned seat and breathable mesh back for improved airflow, it offers all-day support and promotes healthy posture – ideal for a more comfortable and productive workspace.
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Weight | 11.8kg |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 475-610mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 520mm |
| Back Width | 440mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 450mm |
| 5 star height adjustable swivel base with castors |
| Backrest angle can be fixed or set to free float with the user |
| Deep cushioned seat upholstered in a tough wearing fabric |
| Optional fixed or adjustable arms available |
| Two level controls for seat height and tilt adjustments |
×